A. Rauf Alhallaq (Temsilci)

Hoşgeldiniz. Bugün

11 Mayıs 2018 Cuma Hutbesi: Rahmet Ayını Karşılarken

Ana Sayfa » Genel » 11 Mayıs 2018 Cuma Hutbesi: Rahmet Ayını Karşılarken

Değerli Müminler !

Rahmet ve bereketin adeta bir yağmur misali üzerimize yağdığı mevsim olan Ramazan Ayına, Allah’ın izni ile önümüzdeki Çarşamba günü ilk orucumuzu tutarak başlayacağız.

Nasıl ki dünya hayatında bize sunulan bazı fırsatlar, kampanyalar ve bazı af zamanları bizi heyecanlandırıyor ve sevindiriyorsa, Ramazan Ayı da, Allah’ın rızasına erişmek isteyen biz müminleri sevindiriyor, heyecanlandırıyor. Yüce Rabbimiz Bakara suresi 185 ‘inci ayette şöyle buyuruyor:

“Ramazan Ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden Ramazan Ayını idrak edenler onda oruç tutsun.”(1)

Muhterem Kardeşlerim !

Seyahate çıkacağımızda dahi haftalar öncesinden bir telaşın ve hazırlığın içerisine girdiğimizi düşünürsek, bu kutlu aya sayılı günler kala da kendimizi manevi olarak hazırlamalı, bu aya en büyük değeri katan Kur’an’ı daha çok okumalı, anlamaya çalışmalı ve neticesinde hayatımıza aksettirmeliyiz. Kötü alışkanlıklara elveda diyerek, orucuyla, teravih namazları ile bir plan ve program yaparak Ramazan Ayını dolu dolu geçirmek için kendimize hedefler koyup hayata geçirmeliyiz. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor:

Kim, faziletine inanarak ve karşılığını yalnızca Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.”(2)

Değerli Müminler !

Ramazan ayının gelişi bizi derin bir muhasebe ve tefekkür deryasına sevk etmelidir. Nereden geldik? Milyarlarca insan dünyadan geldi geçti, şimdi sıra bende. Peki dünya hayatının amacı gayesi ve hedefi nedir? Gidişimiz nereye? Muhakkak bir gün öleceğiz, peki ölümden sonra bizi ne bekliyor? Her şeyin fani olduğu dünya hayatında asıl kalıcı olan şeyler nelerdir? Acaba benim gidişim, yolum  nereye doğru? gibi sorular sorarak cevaplar aramalı ve hayatımızın geri kalan kısmını bu cevaplara göre ikame etmeliyiz.

Değerli Müminler !

Ramazan’ın bizlere kazandırdığı bir başka değer ise oruçtur. Oruç ile bizler açlığın, susuzluğun ve yokluğun ne olduğunu daha iyi anlayarak, fakir fukaranın, ihtiyaç sahiplerinin, öksüz ve yetim çocukların yüzlerini güldürmüş oluruz.

Muhterem Müminler!..

Rabbimizin rızasına erebilmek için tutacağımız oruçlarımız, sadece midemize geçenlere dur demek olmamalı, bunun yanında dilimizden çıkacak  kötü sözlere, gözlerdeki sinsi bakışlara, el ve ayaklarla harama el uzatmaya da dur demek olmalıdır. Kısacası bizler orucu sadece midemizle değil, tüm azalarımızla birlikte tutmalıyız. Aksi takdirde Efendimiz (sav)’in : “Kim yalan konuşmayı ve yalan- dolanla iş yapmayı terk etmezse, Allah’ın, o kimsenin yemesini ve içmesini bırakmasına ihtiyacı yoktur.” (3) buyruğuna bizler de takılmış oluruz.

Hutbemizi bir ayet-i kerime ile bitirmek istiyorum. Yüce Rabbimiz Bakara Suresi 183. ayette bizlere şöyle buyuruyor:

Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Umulur ki Allah’a karşı gelmekten sakınırsınız.”(4)

Muhterem Kardeşlerim!

Allah nasip ederse, önümüzdeki Salı akşamı  bu yılın ilk Teravih namazını kılacak, Çarşamba günü ilk orucumuzu tutacağız.

Rabbim cümlemizi Ramazan Ayına sağ – salim ulaştırıp, en güzel şekilde ihya etmeyi nasip eylesin. Rabbim Ramazan Ayını da tüm İslam aleminin hayrına vesile kılsın.

***************************

1-Bakara Suresi 2/185

2-Buhari Savm ,7,

3-Buhari, Savm ,8,

4-Bakara Suresi 2/ 183

Hazırlayan: K.K.T.C Din İşleri Başkanlığı Hutbe Komisyonu

  İndir (Word)

10 Mayıs 2018

 • Namaz Vakitleri

  KUZEY KIBRIS
  LEFKOSA
  23 Ekim
  24 Safer 1441
  0
  0
  :
  0
  0
  :
  0
  0
  :
  0
  0
  :
  0
  0
  İmsak
  05:34
  Güneş
  06:52
  Öğle
  12:36
  İkindi
  15:41
  Akşam
  18:10
  Yatsı
  19:23